Airmid: Břízy

9. PROSINEC - CESMÍNA

Cesmínu najdeme na 3. pozici ve druhé oghamové skupině pod názvem TINNE, kde představuje písmeno "T". Je to bojovník bojující za rovnováhu a jednotu. Elementem cesmíny je oheň, a na rozdíl od češtiny cesmína je nositelem mužského prvku. Do vínku dostala neohroženost a sílu. Je spojována s válečníky a zbraněmi, ale současně je stromem štěstí a ochrany. V minulosti se vysazovala poblíž obydlí, protože Keltové věřili, že její veselé plody pomáhají zahánět depresi a hustý strom nebo keř poskytuje obydlí pro přírodní duchy.

Větvičky cesmíny se trhají v předvečer zimního slunovratu. Její listy jsou stále zelené a velmi dekorativní, zejména v době, kdy je zdobí červené plody. Proto se cesmína dává na oltáře do slunovratových dekorací a v západních zemích je symbolem vánoc.

Pro Kelty cesmínové listy znamenaly pokračování života. Souviselo to se zrozením tzv. Nového slunce o zimním slunovratu. Červené plody připomínají krev. Podle legendy byl Gawain Zeleným rytířem - cesmínou. Novorozené dítě se kropívalo vodou z cesmíny za účelem ochrany. Keltové uznávali dva stromy jako krále. Představovali letní a zimní polovinu roku. V létě vládl dub, zatímco v zimě kralovala cesmína. Hledajícím lidem připomíná tento bojovník jejich vnitřní sílu. Pro západní křesťany jsou listy cesmíny trnovou korunou Krista a červené plody jeho krví.

Lidové léčitelství zná čaj ze sušených cesmínových listů jako lék proti bronchitidě, zápalu plic, zánětu pohrudnice, chřipce a zánětu močového měchýře. Rozdrcenými plody se kdysi zastavovalo krvácení. V době, kdy lékařská věda nebyla pokročilá jako dnes, hrála cesmína a další oghamovy stromy důležitou úlohu.AIRMID:
BLÍŽÍ SE SAMHUINN

Zelené světlo zezlátlo
s unaveným létem
a ranní mráz se zakusuje
do obtloustlých těl.

Barvy podzimu se tiše tetelí,
když květina vadne
v odpoledním slunci,
jakoby něco nenávratně unikalo.

A přec je tu ta kouzelná chvíle,
kdy zkoumáš nehybnost ve vnitřní síle
… a palouk tiše dýchá
ve své nesmrtelnosti.

Vody času nezastavíš,
však sám se zastav na chvíli!
Vnímej krásu, lásku, ticho …
…jako bychom tu nikdy nebyli…


ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU