Talcern: Taranis

8. LISTOPAD - BŘEČŤAN

BŘEČŤAN nese v oghamově abecedě název GORT a znamená písmeno "G". Jeho místo je na 2. pozici ve třetí skupině, hned za révou, po které se tato skupina jmenuje. Pro druidy břečťan představuje silný symbol spirály. Při růstu obtáčí hostitelský strom, za kterým mizí, a znovu se objevuje. To vyvolává asociace s keltským svátkem Samhuinn.

Jako druidové se zabýváme magií kruhu, ale ve skutečnosti cykličnost života neprobíhá v kruhu, ale po spirále. Dva kruhy v přírodě nikdy nejsou stejné. Žádný den není totožný se včerejškem, ani rok s tím, který jsme prožili vloni.

Předkové věřili, že věnec z břečťanu je ochrání před kocovinou. Za tímto účelem také svařovali břečťanové listy s vínem a navíc vařili břečťanové pivo. Dnes se z břečťanových listů dělají masti proti svalové únavě a pleťová tonika. Révu a břečťan můžeme najít společně vyobrazené na štítech vináren.

Další spojitost nacházíme mezi břečťanem a cesmínou. Je zajímavé, že Britové považují břečťan za nositele ženského prvku, zatímco cesmíně připisují mužský rod. Asi to bude tím, že břečťan (anglicky Ivy) připomíná hašteřivou manželku dusící svého muže, podobně jako břečťan, který se někdy až příliš přisaje na svůj strom. Z pohledu druidů představuje duši hledající osvícení. Je vybaven odhodláním a houževnatostí. Naznačuje, že všechno je vzájemně pevně propojeno a on sám může hrát roli spojovacího článku.Finlay
VÍLY

víly
tam tancují
jen pro sebe
a potají

řeka
jim zpívá
a mlha
je skrývá

tak běž už
jdi spát
o vílách
si nech zdátZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU