Binna: Květinová paní

5. SRPEN - RÁKOS

Mezi oghamové stromy patří nejen stromy, ale také keře a rostliny. Jednou z nejvýznamnějších rostlin je RÁKOS. Přiřadila jsem ho k měsíci srpnu vzhledem ke spojitosti s keltským bohem Lughem, po kterém se jmenuje Lughnasadh, který slavíme 1. srpna. Podle staré báje Lugh střílel rákosovými šípy. Rákos roste rychle a přímo vzhůru. Připomíná nám sluneční paprsky, které v srpnu hřejí obzvlášť silně.

Rákos je jednoznačně nositelem mužského prvku a jeho planetou je Slunce. Pokud jde o přírodní živly, nacházíme spojitost s několika za nich. Prvním je oheň, ale také vody, ze které rákos vyrůstá a vzduch v píšťalce z jeho dutého stonku, která má podle dávných Keltů magickou sílu.

Umístění rákosu je na 3. pozici (bojovník) ve třetí skupině, čili v samotném středu oghamova systému. Jako "Ngetal" představuje u Angličanů tak oblíbenou koncovku "NG". Rákos je šíp vystřelený k cíli. Učí nás o nalezení směru, ukazuje přímou cestu, ale současně je symbolem království a autority. Je to "nejdelší tráva", a takto bývá často nazýván v bájích a v poezii.BINNA:
HUSKY DIVOHUSKY

Táhnou jejich hejna
od západu k východu
i od severu na jih.

Sleduji je...

Někdy v podvečer
s pootevřenými ústy
jednička za jedničkou
křižuje oblohu.

Aj, husky divohusky,
kam letíte?
Vaše svoboda
rozprostřená je
nad Dunajem.

Nezná hranice
jen dopředu se dívá
chlad vyhání vás z vody
a pole pokrývá jinovatka.

Aj husky divohusky,
i do srdce se vkrádá
nevysvětlitelný chlad.

S vaším křikem
roztáhnout křídla toužím
a uletět...
Obletět s vámi, husky,
celý svět.


ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU