Talcern: Strážce zásvětí

2. KVĚTEN - BŘÍZA

Podle oghamu je Bříza prvním stromem v první skupině, čili na úplném začátku pradávné druidské abecedy. Znamená písmeno "B" (podle Beith)a je považována za pionýrský strom. Jako první dokázala vstoupit na nové území, hned jakmile rozmrzla země, až do té doby pokrytá ledovým příkrovem. Osídlovala dosud bílá místa nejen na mapě, ale také na zemském povrchu.
Na své cestě přinášela léčení. Její působení je však mírné. Bříza bývá přirovnávána k baletce nebo k víle. Pokud budeme meditovat v březovém hájku, ať již v realitě, nebo ve vnitřním hájku svého vědomí, odhalíme její až přílišnou křehkost a jemnost. Může na nás působit téměř nervózně. Přestože je Bříza silným stromem při osídlování, rozhodně vnitřní sílu a stabilitu u ní nehledej. Její nejsilnější stránkou je lehkost letního vánku a bezstarostná touha po dalekých krajích, kam vítr odnáší její drobná šupinatá semínka.
Někteří druidové Břízu přiřazují spíš k začátku keltského roku, k festivalu Samhuinn, který je začátkem listopadu. Je to doba, kdy se příroda zbavuje své barevnosti a upadá do šedé. Před příchodem nového si musíme udělat místo - zbavit se starého, nepotřebného, či dokonce škodlivého.
Březová košťata vymetají špínu při jarním úklidu z našich domovů, ale Bříza přináší také vnitřní očistu. Rákosky, které dříve používali učitelé ve školách, bývaly z březového dřeva a měly za úkol vyhnat z žáků lotroviny a ďábla. Dnes používáme březové metličky v sauně k vyhánění nemocí.

Talcern: StrážciZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU