Talcern: Strážce zásvětí

2. KVĚTEN - MĚSÍC KVETOUCÍHO HLOHU

Vzhledem k tomu, že oghamových znaků a stromů je víc než měsíců v roce, můžeme ke každému měsíci přiřadit více stromů. Jedním z nejvýraznějších, které nám ohlašují květen, je Hloh; houževnatý ve svém růstu, mírný a jemný ve svém působení.

Na území Evropy roste Hloh déle než 8 tisíc let a vyskytuje se v několika druzích. Pro jeho tradiční spojení s květnem se mu říkávalo "májový strom", nebo "bílý trn". Jeho květy, které se v tomto období sbírají, mají uklidňující vliv především na srdce a na nervy. Pro nevýrazné aroma mohou být součástí mnoha čajových směsí. Na podzim potom sbíráme plody - hložinky, které lidoví léčitelé nakládají do alkoholu a užívají ve formě kapek.

Pokud si chceme Hloh namnožit, můžeme na podzim vysázet semena získaná z hložinek, ale musíme počítat s tím, že vyklíčí až přespříští jaro. Rychlejší je řízkování, prováděné obvyklým způsobem. V minulosti lidé Hloh pěstovali, protože sloužil jako neproniknutelný přírodní plot mezi pozemky. Ještě dnes můžeme jednotlivé keře či souvislejší křoviska najít na mezích v blízkosti polí a zahrádek.

K tradicím Beltanu patřilo, že osadníci zdobili rozkvetlými větvemi Hlohu alegorické vozy, které byly součástí oslav přicházejícího léta. Pokud meditujeme v blízkosti rozkvetlého Hlohu, vnitřní vize nás často odnáší do jiného světa mezi pohádkové bytosti. To si někteří vizionáři spojují se smrtí, ale podle mého názoru neprávem.

Fakt je, že Hloh stojí na první pozici druhé oghamovy aicme, a první pozice stejně jako ta poslední v každé skupině, může být vnímána jako brána, místo přechodu a transformace. Podle mě to však výrazněji platí o stromech na páté pozici, zatímco první pozice - objevitel nového území a strom nových začátků - je tím, kdo bránou už prošel.

Každý by však měl oghamovy stromy zkoumat sám a získávat s nimi svou vlastní zkušenost. Teď nastala vhodná doba pro duchovní praktikování v posvátném hájku z kvetoucího Hlohu, nebo alespoň v blízkosti jednoho kvetoucího keře. Pokud se brzy nedostaneme do přírody (a Hloh bohužel odkvétá velmi rychle), můžeme pracovat s hlohovým hájkem alespoň ve své představivosti. Zajímavé zážitky přeje druidka Airmid.Talcern: StrážciZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU