Isleen: Dvě cesty

11. BŘEZEN - BOROVICE

Borovice se vyskytuje v několika druzích. Nejčastější je borovice lesní, v Británii nazývaná jako "skotská", lidově "nejsladší dřevo". Oghamisté ji znají pod názvem AILIM. Stojí v čele čtvrté oghamovy skupiny, která obsahuje samohlásky. Znamená písmeno "A". O tuto pozici, název a písmeno se dělí se stříbrnou jedlí, smrkem a jilmem.

Na území Británie je lesní borovice domácím druhem od doby ledové. Roste na vřesovištích, pamatuje dobu vlků, medvědů a rysů, které ještě dnes můžeme najít u nás v Beskydech nebo na Slovensku. Za doby Jamese I. byla borovice rozšířená nejen ve Skotsku, ale také v Anglii.

V magii spojujeme borovici se vzduchem. Borová pryskyřice bývá často součástí kadidel z domácích surovin. Čistí vzduch a odhání nepřátelská kouzla. Tato očista je důležitá hlavně v chladném období, kdy se zdržujeme uvnitř. Borová vůně zbavuje prostor negativity v době, kdy se řídíme příslovím: "Březen - za kamna vlezem."

Léčitelé doporučují inhalovat páry z borovice, a to při bronchiálních a plicních nemocích, včetně zápalu plic. Borovice uklidňuje a léčí také žlučník, ledviny a dnu. Působí antisepticky při kožních problémech, hlavně pupeny před vyrašením větviček. Nevyužitý odvar můžeme vlít do vany a připravit si relaxační koupel. Boroví šišky mají výživná semena a obsahují oranžové přírodní barvivo.

Borovice má své místo na keltském kruhu stromů o jarní rovnodennosti, ale můžeme ji také vnímat jako vánoční strom. Je úzce propojena se všemi čtyřmi základními silami univerza. Roste prakticky všude, ale nejvíc vynikne ve skalách, zejména ve tvrdých podmínkách, kde se jiným stromům nedaří. Semínko uvízne ve štěrbině, a to stačí, aby vyrostl nezdolný strom, jehož kořeny si razí cestu puklinami v nejtvrdším terénu. Toto je spojení borovice se ZEMÍ a se ZIMOU.

Borovice rostoucí ve skalách má výhled dravce kroužícího nad krajem. Někdy jako dravec rozprostře své větve nad propastí, aby poskytla nepřístupný úkryt svým zvířecím přátelům. V jejích větvích si staví hnízda orli. Toto je spojení borovice se VZDUCHEM a s JAREM. Borovice má pryskyřicí protkané kompaktní tělo. V létě miluje plné slunce a její kůra obsahuje červený odstín. Miluje žár léta a snese vysoké teploty. Toto je spojení borovice s OHNĚM a s LÉTEM.

Na podzim přichází deště. Díky mrakům je borovice téměř pořád v mlze a z jejího jehličí stékají kapičky vody. Po horkém létě pije chladnou vodu plnými doušky a je šťastná. Toto je spojení borovice s VODOU a s PODZIMEM. O zimním slunovratu si ji přineseme domů, aby nám vdechla povědomí o propojení všech základních sil a energii v jeden celek. Borovice je spojovacím článkem mezi zimním slunovratem a vánocemi, mezi pohany a křesťany, mezi minulostí, přítomností a budoucností.

Ozdobíme ji a oslavujeme teplo domácího krbu, přátelství se sousedy a mír mezi znepřátelenými stranami. Vědomí borovice na nás působí v době, kdy se rodí nové Slunce a začíná nový astronomický rok. Přináší nám poselství o sjednocení základních sil univerza a o propojení času. Její poselství říká, že také my můžeme spojit své síly a začít pracovat na straně dobra.Isleen
PROCHÁZKA V LESE

Po lesní mýtině kráčím,
v tichu je slyšet můj dech;
horké ruce ve studánce smáčím,
usedám na zelený mech.

Dub nade mnou větvemi mává,
tichá píseň na listech zní.
Světlo na zem jemně dopadá.
Les se tajemstvím skví.

Ve vzduchu je tisíce vůní,
louka obléká barevný pléd.
Vrba se sklání nad hlubokou tůní.
Prastarý je lesní svět.

S večerem stíny se dlouží;
do lesa vkrádá se chlad.
Zvířata se zimou souží.
Teplo však přijde...
Blíží se slunovrat.


ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU