Oromis a Aryja: Keltská růže

10. LEDEN A ÚNOR - VRBA A OLŠE


LEDEN - VRBA

V tabulce oghamu je vrba na 4. pozici v první skupině. Jmenuje se SAILLE a její písmeno je "S". Nemusím snad dodávat, že jejím přírodním elementem je voda. Umístění vrby hovoří o tom, že je stromem básníků-vizionářů. Na jaře nám připomíná světlo a život, o Samhuinnu průnik do podvědomí a navazování kontaktu se zemřelými. Strom je vhodný pro meditaci, vizualizaci a práci s vnitřními smysly.

Vrba se vyskytuje v několika druzích. Na jaře se nejprve probouzí jíva. Její větvičky bývají už v lednu obalené "kočičkami"- Anglicky se nazývá "goat willow" (znamená "kozí vrba") a roste spíš jako keř. Kočičky se zvětšují, jejich barva se mění ze stříbrné ve zlatou díky množství pylu.

Na podzim si všimneme spíš smuteční vrby, anglicky "weeping willow" (doslova "plačící vrba"). Podle bible spustila svoje větve dolů, když byl Ježíš uvězněn. V minulosti rostla na hřbitovech. V naší oblasti se v přírodě nejvíce vyskytuje vrba křehká a vrba bílá. Výrobci košíků si pěstují vrbu košařskou. Všem druhům se nejlépe daří u vodních toků a tůní.

Také vrba byla důležitým stromem pro lidové léčitele. Je všeobecně známé, že její kůra a listy obsahují kyselinu saliciovou, která je základem pro výrobu aspirinu. Léky z vrby chrání proti nemocím z vlhka, jako je revmatismus. Tiší bolest a horečku při chřipce, kůra pomáhá při chronickém průjmu. Výluh z listí ulevuje od lupů při aplikaci před posledním opláchnutím vlasů.ÚNOR - OLŠE

Olši najdeme na 3. pozici v první skupině. Keltský název FEARN naznačuje, že jejím písmenem je "F". Na pozici bojovníka obrůstá řeky, potoky a rybníky. Její větvičky dostávají purpurový nádech dlouho před vyrašením listů, těsně poté, co vrbové větvičky zežloutnou, jakmile se dny začnou prodlužovat. Také olše je spojována s vodním živlem, ale navíc ještě se znamením Ryb, které začíná v únoru.

Podobně jako další stromy spojované s vodou, vládne olše velkou vnitřní silou a přináší inspiraci. Jako silný bojovník nabízí ochranu, moc orákulí, vize a intuici. Pomáhá hledajícímu, aby se chopil výzvy a posunul se dál. Doporučuje, aby zůstal pevný ve svém přesvědčení a nespoléhal na myšlenky druhých. Teprve potom najde svoje pravé vnitřní já.

Olšové dřevo získává ve vodě na síle. Dělávaly se z něho čluny, mosty, piloty, vědra, dřeváky, plavební propustě, fontány apod. Poskytuje přírodní barvivo, a to kůra červenou barvu, květy zelenou a větvičky hnědou. Odvar z kůry a z mladých větviček zmenšuje opuchliny a otoky, pomáhá při bolení v krku a při popáleninách.Kazi
V OHNÍCH

Víš, teď ohně hoří
A v ohních noc voní
A bubnů hlas duní
A my nejdeme spát

Ohně zlobu moří
Když nečisté pálí
Zimomřivá se vzdálí
Léto bude Zem hřátZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU