Affaron: Ochránce Země

1. DUBEN - LÍSKA

Vážení přátelé, zvu vás na procházku naší přírodou ve směru otáčení keltského Kola roku. Začínám Lískou, oghamovým stromem, který je v tradici druidů nepostradatelný, ale vzhledem k tomu, že roste jako nenápadný keř, může být často neprávem opomíjen.

Energie Lísky je na vrcholu na jaře, kdy kvete, a na podzim, kdy dozrávají její oříšky. Poskytuje inspiraci a vize mystickým básníkům - bardům, tak jako její dlouhé jehnědy poskytují pastvu včelám při jejich prvních průletech krajinou za ojedinělých jarních teplých dnů.

Líska je botanicky spřízněná s Břízou a byla druhým stromem, který se objevil na zemi po roztání ledovců. Její druidský název je Coll, značí písmeno "C". Píšeme ho čtyřmi vodorovnými zářezy vlevo od svislé osy.

Tento keř, nebo spíš jeho oříšky, se objevují v mnoha bájích a bývají spojovány s řadou známých postav. Jedná se například o osvícené básníky Fionna a Taliesina, ale překvapivě také o egyptského Thovta. Lískovými oříšky se živil Losos moudrosti, podle keltských bájí nejstarší a nejmoudřejší zvíře na zemi. Lískovou hůl měl irský bůh Aengus, žijící v paláci v údolí řeky Boyne, které bylo lískovými keři proslulé.

Ale proč chodit tak daleko? Vždyť celé údolí řeky Svratky, nad kterým se vypíná hrad Pernštejn u Nedvědice, nebo okolí Brněnské přehrady poblíž hradu Veveří, je porostlé množstvím těchto mystických keřů. Možná si ani neuvědomujeme, jak magická je celá naše příroda.

Z Lísky si dávní druidové zhotovovali kouzelné hůlky, druidské berly a řečnické hole. Taková hůl našla uplatnění na rokování druidů. Hovořit směl pouze ten, kdo držel řečnickou hůl. Užitečnou tradici britští druidové stále dodržují. A myslím, že by neškodilo zavést ji také na mnoha místech u nás.

Ale hůl z Lísky, jako náčelnického stromu, nebyla určena jen k vedení lidí, zemědělci ji používali jako bič k ovládání dobytka. Ale pokud jde o její léčivé účinky, v mnoha zdrojích můžeme číst recept proti chronickému kašli. Jedná se o směs rozdrcených lískových jader s medem a trochou vody pro děti, případně oříšky s medovinou pro dospělé.

I když měsíc Lísky máme letos za sebou, tento keř nás svou nenápadnou krásou bude doprovázet po celou letní polovinu roku. A co nám sděluje svým vlastním jazykem? To si musí vyslechnout každý sám při meditaci pod tímto keřem.


JASMÍNA:
PRO ZLATÉHO VLKA

Bahno schová bílý sníh,
přejedeš ho na saních.
Když však přijde čas,
uvidíš ho zas.
Mlhou projde stín
a ty s ním.

Bílý vlk a bílý sníh se ztratí,
jsou jen zlatí.
Cesta po stopě tě vede,
vytušíš, kdy sám to člověk svede.

Něha je v dlani.
Vlčí tlapa je pět drápů,
šestý dráp je dračí,
ten tvou cestu značí.


ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU