Talcern: Za závojem


2. SAMHUINN

ÚVAHA O ČASE

O tomto období učení druidů říká, že závoj mezi realitou našeho hmotného světa a jinými světy je tak tenký, že za určitých okolností je možné vidět skrze něj, nebo dokonce do bájných světů vstupovat.

Koncem října nám mlha v šero brání v jasném výhledu. Vyvolává zmatek, který toto období od pradávna provází, kdy nic nefunguje, jak by mělo. Nastal "čas-nečas". Jeden keltský rok skončil a druhý ještě nezačal. Nacházíme se v časovém vakuu blízko neviditelného třináctého znamení - Hlavonoše, které se částečně překrývá s Pannou a částečně se Štírem. Ze Zvěrokruhu bylo vypuštěno.

Stojím v lese mezi dvěma závoji. Nalevo je hmotný svět odpovídající tomu, co znám z minulosti, napravo se rýsují postavy duchů zemřelých lidí a přírodních astrálních bytostí, jejichž světy jsou nadčasové. Přítomnost, ve které se nacházím, je iluzí. Nejprve ji vidím jako budoucnost, ale v okamžiku, kdy přijde, mění se v minulost. Přítomnost prakticky neexistuje, je to jen zlom mezi budoucností a minulostí. Jak dlouho trvá tento zlom? Zlomek vteřiny? Ne, to je příliš dlouho!!??

My, lidské bytosti, po celý život žijeme vlastně v neexistujícím čase, na rozdíl od bytostí z neviditelných světů. Kladu si otázku: "Který svět je tedy vlastně reálný? Nejsou nakonec tzv. jiné světy reálnější než náš hmotný svět?" Pohanští bohové a astrální bytosti existují. A pokud nikde jinde, tedy aspoň v našem vědomí, ve starých bájích a tradicích. A čím více lidí v ně věří, tím reálnějšími se stávají...

Na energii tohoto festivalu se naladíme nejlépe v přírodě, kdy mlha a mrholení umocňují symboliku tohoto keltského svátku, který je spolu s Beltanem považován za nejdůležitější.

Rada pro toto období:
Zbavme se starého a zbytečného, udělejme si místo pro nové a potřebné.


FALKA:
POLÁRNÍ ZÁŘE

ZLATÁ
úsvit na obzoru po polární noci
RUDÁ
kresba šamana, když zaklíná se mocí
MODRÁ
střípek oblohy, co do jezera padá
ZELENÁ
jak tráva, když je ještě mladá
FIALOVÁ
kytka pro pasačku sobí
BÍLÁ
sněžných plání, do vloček se drobí.


ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU