Affaron: Kruh života3. ALBAN ARTHUAN - MEDVĚD


ZIMNÍ SLUNOVRAT - ČAS MEDVĚDA

ARTHAN je název keltského svátku zimního slunovratu, který se mílovými kroky blíží. Svoje jméno dostal možná po KRÁLI ARTUŠOVI, ale ten žil v pozdější době. Spíš byl pojmenován po MEDVĚDOVI, stejně jako slavný král Kamelotu.

Medvěd - ART je častou součástí jmen keltských vůdců a vojevůdců. Představuje nejen fyzickou sílu, rozum a rozvahu, ale také intuici dlouhé zimní noci, která je u keltských vůdců jejich šestým smyslem. Ve světě zvířat je medvěd považován za krále lesa, podobně jako lev je králem pouště. Medvěd je, nebo spíš v keltských dobách byl, na vrcholu potravního řetězce v oblasti Evropy včetně Velké Británie, tedy na území, kde se keltské kmeny pohybovaly.

Medvěd stojí pevně na zemi. Svůj brloh, útočiště, kam se uchyluje na dobu hibernace, má v zemi, v jeskyni nebo pod převisem. Se ZEMÍ, jako s jednou ze čtyř hlavních sil univerza, je pevně propojen, stejně jako se ZEMÍ, po které se pohybuje ve své fyzické formě. Medvěd je nositelem energie zimní krajiny a jeho obdobím je zimní slunovrat.

Cesta zimní krajinou nás vede ke ztišení. Vzdáváme posvátnou úctu zemi a jejím spícím tvorům. Energie medvěda je tu stále přítomná, přestože jeho stopy na mnoha místech už zavál čas. Energii medvěda můžeme vnímat ve skalách, na zalesněných kopcích, dostupných či nedostupných svazích, v údolích potoků a řek.

Jeho družka MEDVĚDICE - ARTIO byla dávnými Kelty hluboce uctívána jako Medvědí bohyně a Prvotní matka. Souhvězdí Velký vůz nese také název Velká medvědice a Malý vůz zřejmě kdysi představoval medvídě. Polárka (Severka), kterou pomocí těchto souhvězdí snadno najdeme, označuje SEVER, světovou stranu, kde v našem rituálním kruhu leží země a zimní slunovrat.

Medvědice je příkladnou matkou. Její láskyplná péče o potomstvo vhodně doplňuje energii medvěda - muže válečníka. Medvěd a medvědice, jako vůdcové kmene, jsou nositeli nezkrotné síly zimní přírody a lesní divočiny, ale současně dovedou být jemní a láskyplní ke svému lidu.Andred
SNĚŽENKA

Zrozena ze sněhu
v objetí ledu
plachá a stydlivá
zahřát tě nedovedu.

V bělavé košilce
těhotná životem
slyším tvůj tichý vzdech
sněženko za plotem.

Slunce tě zahřeje
rozkvetou sady
usměj se, maličká
jaro je tady!

ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU