Affaron: Kruh života

3. VÍC, NEŽ ÚSPĚCH

Touha po úspěchu nestačí. Za pár let nikdo nebude vědět, kolik jsi toho uběhl, nová generace nebude ani znát tvé jméno. Vítězství a rekordy se stanou pouze tvojí minulostí. Běhat pro radost však neznamená běhat špatně nebo pomalu, ale běhat tak, aby ti to přinášelo uspokojení, zdravou únavu, dobrý spánek a skvělou pracovní výkonnost. A samozřejmě zdraví, jako legitimní důvod pro ty, co stojí mimo.
Běhat pouze pro zdraví také nestačí. Soutěž je kořením každého sportu. Pokud si běžec poměří síly se sobě rovnými, bývá překvapen, kolik spřízněných duší objeví. Vtipkování a zdravá rivalita jsou solí každé činnosti. Ale také znám běžce, kteří svoje účinkování v maratónu líčí, nikoli jako krásnou vzpomínku. ale jako vrchol utrpení. Připomínají mi našeho dědu, když nám dětem podrobně popisoval, jak mu trhali zuby.
U těchto lidí skutečně nevím, proč vlastně běhají. Je sice pravda, že pokud chceme běhat delší tratě, musíme umět snášet bolest, bez toho to nejde. Ale na druhé straně posilujeme tělo i ducha a rozšiřujeme řady aktivních lidí, kteří nesedí doma na kanapi a nepláčou sami nad sebou, jak to v našich krajích bývá zvykem. Řadíme se spíš mezi ty, co berou osud do svých rukou.


SNĚŽENKA
Andred

Zrozena ze sněhu
v objetí ledu
plachá a stydlivá
zahřát tě nedovedu.

V bělavé košilce
těhotná životem
slyším tvůj tichý vzdech
sněženko za plotem.

Slunce tě zahřeje
rozkvetou sady
usměj se, maličká
jaro je tady!

ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU