Silvie: Květinová mandala2. SAMHUINN - JEŽEK

SAMHUIN PŘIJÍŽDÍ NA BODLINÁCH JEŽKA

Ježek, ledňáček a cvrček podle dávných Keltů souvisí s tématem smrti a nového zrození, i když každý z těchto tvorů jinak. Téma smrti se stává aktuálním právě v této době, kdy končí starý keltský rok, aby vzápětí mohl začít nový. Příroda usíná nebo umírá, aby jaře mohla znovu rozkvést do krásy. Tato témata nás oslovují v době kolem keltského svátku SAMHUINN (1. listopadu).

Staří lidé si v této době více než jindy uvědomují svou smrtelnost, zatímco mladé oslovuje spíš začátek, nové naděje, nové plány pro příští období. Každý z nás toto mlhavé období vnímá jinak.

JEŽEK je noční tvor. Vychází za svitu luny, aby nepozorován obstaral svoje potřeby. Je malý a neagresivní, bodliny má spíš pro obranu. Setkat se s ním můžeme v blízkosti zahrádek, když si tiše odnáší svůj lup, nebo se prohrabává čerstvým kompostem, kde hledá žížaly a brouky. Výjimkou není ani jeho rychlý přeběh po zámkové dlažbě na sídlišti, než zmizí v houští kolem panelových bloků.

Tento malý kamarád nás provází po tisíciletí a my jsme mu za to vděční. A co se nám snaží ježek naznačit? Asi to, že si své zásoby s sebou na jiný svět nevezmeme. Ježek je v keltských zemích stále oblíbeným tvorem. Není náhodou, že byl vybrán jako maskot posledního Mistrovství světa v atletice, které se konalo ve Velké Británii,v Londýně. Získal si srdce závodníků i diváků.Jirka: KRUH

Světem kráčím stále dokola
a shůry ke mně kdosi volá:
Člověče, zastav se na chvíli!
Cílem tvým není někam jít,
leč životem svým plně žít.ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU