Affaron: Světlo Artušovo

9. OGHAM V ZIMĚ

VINNÁ RÉVA

V době, kdy začíná sezóna plesů a dalších oslav, připomeňme si oghamový strom, který je původcem dobrého moku, který nám zpříjemňuje dobu zimních mrazů.

VINNÁ RÉVA se nachází na první pozici ve třetí oghamově aicme, na pozici léčitele. Její název je Muinn, značí písmeno "M" a znakem je dlouhý šikmý řez přetínající svislou osu zdola nahoru a zleva doprava. Připomíná nám člověka, který se snaží prodrat do lesa přes hustý závoj z lián, ale ty ho ještě nechtějí pustit dál. Les brání svá tajemství. V tomto případě mám před očima ale spíš tzv. "psí víno", nešlechtěnou odrůdu, která roste ve volné přírodě. Staří Irové spojovali tento znak s nejvyšší úsilím, ale nejspíš často marným.

Nápoj z vinné révy se do Británie dovážel na lodích ze Středozemí. Možná to byl jeden z důvodů, proč kosmologie uvádí jako planetu této rostliny Slunce a jako její živel oheň. Jsem druidka, takže pokud slyším Slunce a oheň, vybaví se mi spíš medovina, ale co naplat... Pozici léčitele v našem systému potvrzuje zjištění, že víno v rozumném množství prospívá srdci a krevnímu oběhu. Hrozny obsahují jednoduchý cukr, který při horečce rychle nahrazuje ztráty energie, zatímco zrníčka hroznů a listy této rostliny mají stahující účinky. Hrozny se doporučují proti kašli, nespavosti a anémii.

Z duchovního hlediska se vinné révě přičítají síly intuice, otevřenosti a dar vyučování. Čaj z listí údajně potlačuje přehnanou snahu o prosazení lidské vůle. Na stejné pozici v oghamově systému najdeme také OSTRUŽINU.OSTRUŽINA

Tato liána patří překvapivě do rodu růží. Čaj z ostružin pili naši předkové při léčení dny a zánětů. Výluh z listí byl pro ně kloktadlem proti bolení v krku. Ostružina je opředena celou řadou příběhů a bájí. Lidové tradice říkají, že po Sv. Michalovi (11. října) se v ostružinovém keři usadí ďábel a plive na plody jedovaté sliny. Ty by se po tomto datu už neměly sbírat. Po pravdě - v našich podmínkách už jsou stejně zmrzlé nebo shnilé.

Dále se povídá, že ostružinový keř patří skřítkům a nadpřirozeným bytostem. Meditace pod tímto keřem pomáhá lidem navazovat duchovní kontakty. Nevím, co bych k tomu dodala, snad je to, že vyzkoušet to musí každý sám.JASMÍNA: SETKÁNÍ

Je čas odejít.
,,Děkuji ti za semínko,
teď odejdi má Jasmínko"

Po vědění něčeho přijde touha vědět ještě víc,
je to smysl bez hranic.


ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU