Talcern: Rohatý lovec

5. ŠAMANSKÉ RITUÁLY

Rituál POTNÍ CHÝŠE vede řadu let Talcern spolu s Přáteli bukového nemetonu. Často bývá součástí oslav keltských festivalů. Jedná se o starší formu sauny, která však i v dnešní době bývá velmi účinná. Rituál probíhá v několika kolech za zpěvu šamanských písní s přírodní tématikou.

Provádění rituálu potní chýše se nedoporučuje lidem, kteří s ním nemají zkušenosti. Podrobnější popis tohoto rituálu byl pro velký zájem zařazen do studijních materiálů české verze OBOD.


PŘECHOD PO ŽHAVÉM UHLÍ

Popis rituálu zaslal Talcern.

…Asi po dvou hodinách úpravy ohně, sušení, rozhovorů a už i vtip-kování, rozhrnuli jsme žhavé uhlíky a vytvořili tak ohnivý koberec, který jsme měli po jednom přecházet. Těsně před zahájením jsme ještě provedli posilňující a povzbuzující cvičení Nwyfre a připravili se alespoň takto na přechodový rituál.

Tento obřad můžeme brát jako osobní záležitost, společné konání, nebo obojí dohromady. Je možné ho vnímat z mnoha směrů. Pro některé to může být přechod do tmavé poloviny roku, iniciační přechod do dalšího životního období, či přímé spojení s elementem ohně. Pro další to může být dodání odvahy pro náročné situace, příprava na překonání různých obav či strachů, anebo, úplně z jiných důvodů, které jsou pro nás podstatné.

Nastal čas přechodu, cesta byla připravena, tmavě červené uhlíky se mihotaly v temné a sychravé noci. Z postranních upravených polínek občas vyšlehl plamínek, dým se rozlíval prostorem a vytvářel mlžný opar, kterým jsme měli procházet na druhou stranu. Pro mnohé ze zúčastněných to měla být první silná zkušenost. Obavy se brzy rozplynuly. Seřadili jsme se podél ohnivé cesty a vyčkávali, až na nás přijde řada. Přestalo pršet, nocí se nesl rytmický a povzbuzující tleskot a hlasy nápěvu.

Jasmína nás melodicky doprovázela na flétničku a na začátku cesty stál jako první Mates. Chvíle soustředění, nádech a první chodidlo se setkalo s červeným kobercem. Pak další krok, další a další. Celkem to vycházelo asi na pět až šest kroků. Následoval Talcern, potom Jana, Markétka, Drutos a nakonec Jasmína.
Všichni jsme úspěšně a bez problémů prošli na druhou stranu. Z počátku plni obav a očekávání, ale pak šťastni, že se to podařilo, že jsme překonali své obavy, dodali si odvahy a vykročili po žhavém koberci. Přešli jsme každý ještě po druhé a naposledy po třetí. Mates přenesl Markétku ještě v náručí, a tak jsme symbolicky prošli po žhavém koberci do tmavé poloviny kola roku… (Talcern)AIRMID: ŠAMANSKÉ BUBNY

Tma je černá
a ráno v nedohlednu.
Z dáli zní zvuk šamanských bubnů.
Vedou mě magickým lesem,
kde stromy a zvěř hovoří lidskou řečí.

Chvíli se zastavím,
ale bubny znějí dál.
Jejich zvuk se nese do ticha
a oheň září do tmy.
Zabloudit se nedá.

Jdu dál, až na palouk,
kde hoří oheň.
Zde jsem doma.
V posvátném kruhu
nacházím své druhy.

ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU