Affaron: Bříza

6. UMÍSTĚNÍ FESTIVALŮ

Rozmístění festivalů na posvátném kruhu druidů je jednoduché. Zimní slunovrat, který nazýváme ALBAN ARTHAN, je na severu, letní slunovrat - ALBAN HEFIN - na jihu. Na východě máme jarní rovnodennost - ALBAN EILIR - a na západě festival podzimní rovnodennosti ALBAN ELFED. Tyto svátky jsou dané astronomicky a rituálně oslavovat by se měly co nejblíže k danému okamžiku.
Dalším čtyřem keltským festivalům říkáme svátky ohně. Ty se nachází v mezidobí. U nich nemusíme ctít přesné datum, protože se vztahují spíš k celému období. Vzhledem k tomu máme více času a můžeme provádět rituály dva, a to rituál individuální a skupinový. Ten druhý proběhne s přáteli v jiném termínu. Můžeme ho přesunout na víkend, počkat na odpovídající počasí, ne úplněk apod.
IMBOLC (1. února) je prvním jarním festivalem. Je to svátek Brigity, bohyně Vody a plamene, poezie a kovářů. Na posvátném kruhu druidů se nachází na severovýchodě, na místě zrození.
BELTANE, vstupní brána do keltského léta, se rituálně slaví v předvečer prvního máje. Většina druidů ho považuje za svátek boha Cernunnose, Velkého lovce a Pána zvěře. Tento svátek plodnosti nacházíme na JV posvátného kruhu.
LUGHNASADH (1. srpna) je svátkem Lugha, boha Zemědělství v mnoha řemesel. Se začínající sklizní přichází podzim, doba radosti, hojnosti a sportovních her. Na našem kruhu je umístěn na JZ.
SAMHUINN (1. listopadu) je svátkem Cailleach, bohyně Smrti. Začíná zima a nový keltský rok. Zbavujeme se starého, aby nové mohlo přijít. Tento svátek se nachází na SZ posvátného kruhu, na místě smrti a brány do jiných světů.Airis: PRVNÍ SNÍH

Kde je ten můj první sníh?
kam jsem ho jen dal.
Že by byl v krabici od dnů minulých?
nebo ho snad Martin spolykal?

Sáňky už se těší na svůj první svah,
i baňka s vínem, až překročí můj práh.
Děti zas netrpělivě volají sněhové kuličky,
dokonce i první slzy radosti, už čekají za víčky.

Tak kam jsem jen dal ten svůj první sníh,
ať můžu se zas válet v závějích.
ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU