Affaron: Dětská nevinnost

5. ZÁPAD

Západ je na posvátném kruhu druidů místem VODY. Ta pokrývá dvě třetiny povrchu naší planety a je velkým dílem zastoupena v našich tělech a v povaze lidí. Voda je nositelem ženského prvku. Na Kole roku odpovídá podzimu, který nabízí velkou symboliku už sám o sobě. Kole dne se nachýlilo k večeru a na člověka dolehl podzim života. Sklízí to, co v mládí nebo v předchozích obdobích roku zasel. Přichází doba zúčtování, stáří a vzpomínek.

Harmonie kruhu je dovršena obdobím sklizně a hojnosti. S tímto místem na kruhu spojujeme nejčastěji modrou barvu, barvu vody. V lidské povaze představuje melancholika, sledujícího vodní hladinu a revidujícího svůj dosavadní život. Voda je elementem citů, snů, hloubek a intuice. Neměli bychom však dovolit, aby nás příliš odváděla od reality.

Pokud jde o zvířecí říši, do této části kruhu umísťujeme především vodní živočichy a ryby. Na západ od Evropy se rozkládá Atlantik, a to zřejmě rozhodlo o umístění vodního živlu do západní části posvátného kruhu. Z podobných důvodů byla věčně zmrzlá země kolem severního pólu situována na sever a horké Slunce, jako symbol ohně, na jih. Na jižní polokouli mají rozmístění živlů na kruhu podle světových stran zrcadlové, aby odpovídalo jejich podmínkám.

Pokud jde o stromy, k podzimu bych přiřadila především keře s barevnými bobulemi, jasan a další náletové stromy a keře, které najdeme, když stoupáme vzhůru po pastvině směrem k zapadajícímu slunci. Posledním stromem, který uzavírá starý keltský rok, je tis, symbol obnovy a věčného života. Jako strom nesmrtelnosti s dalším výhonkem na kmeni pokračuje v růstu a vstupuje do dalšího cyklu.ANDRED:
ZIMNÍ SLUNOVRAT

Naslouchám tichu dnešní noci,
voní vanilkou a skořicí,
z nebe se sype třpytivý sníh,
a v kamnech praská dřevo hořící.

Vzpomínám na léto a sluneční svit,
cítím chuť jahod i vůně lesů,
chybí mi zpěv ptáků ve větvích,
vzpomínku na bouřku v sobě si nesu.

Krátké jsou dny a mrazivé noci,
však něco se právě změnilo -
v temné děloze uprostřed zimy
semínko světla znovu se zrodilo.
ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU