Talcern: Přírodní oltář

4. JIH

Na mapě kruhu se dostáváme do dolní části. Zde leží JIH, kterému odpovídá přírodní živel OHEŇ, nositel mužského prvku. Na Kole roku je léto a energie přírody dosahuje vrcholu. Je letní slunovrat, nejdelší den v roce a současně nejkratší magická noc. Na Kole dne se ocitáme v poledne a v koloběhu v lidském životě jsme dosáhli dospělosti.

Slunce je na vrcholu své oběžné druhy. Pokles energie ještě pár týdnů nebude patrný, ale dny se už začínají zkracovat. Příroda pozvolna přechází z fáze růstu do období zrání a sklizně. V době, kdy jsme na vrcholu sil, měli bychom si uvědomit, že toto období netrvá věčně. Mezi symboly spojované s ohněm patří plamen, pochodeň, blesk a Slunce. Uprostřed léta sedáváme u ohně pod hvězdnou oblohou a zíráme do plamenů, ze kterých dávní druidové věstili budoucnost.

S tímto místem na kruhu nejčastěji spojujeme rudou barvu, která v lidské povaze odpovídá cholerikovi. Ten je aktivní a plný energie. Nechybí mu vůdčí schopnosti, ale snadno se rozčílí a vybuchne jako sopka. S elementem ohně souvisí zvířata, která mohou být nevypočitatelná a nebezpečná. Většinou jde o dravce, např. tygr, jezevec, orel, zmije apod. Ale podle keltské tradice sem patří také ti, kteří nemají noru v zemi, ale spíš jen pelíšek na povrchu, jako jelen nebo zajíc. Musíme si ale uvědomit, že některá zvířata a stromy lze spojovat s více živly, podobně jako člověk může mít kombinaci různých vlastností.

Pokud jde o oghamovy stromy a rostliny, ty jsou nyní v plné síle. Na toto místo na posvátném kruhu bych proto zařadila většinu z nich s výjimkou těch, které už mají své místo v jiné části kruhu. Letní slunovrat je dobou čarovných bylin a magických lektvarů. Příroda nám předvádí svá kouzla a inspiruje ovaty k přírodnímu léčitelství.FALKA:
POHÁDKA O NESNÁŠENLIVOSTI

Bylo nebylo
Čas to vzal
Za městem v paláci
Žil pan král

Bylo nebylo
Kdopak ví
Ten poslal prince
K druidovi

Bylo nebylo
Je to tak
Druide pomoz nám
Přišel drak

Bylo nebylo
Dnes už není
Druid i drak odešli
Po setmění

Bylo nebylo
Příběh známý
Lidé buďte si
Tady sami
ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU