Affaron: Sny, vize a proroctví indiánských šamanů

2. SEVER

SEVER se na mapě nachází nahoře. Na kruhu je to místo, kde vnímáme přírodní živel ZEMI a všechno, co se k tomuto symbolu vztahuje. Země je nositelkou ženského prvku. Chrání a vyživuje semínko, které se připravuje na svou pozemskou pouť. Na Kole roku toto místo odpovídá zimě, která podle druidské tradice začíná 1. listopadu a na Kole 24hodinového denního cyklu je právě noc. V životě člověka se jedná o dobu smrti a těhotenství, které předchází zrodu nového života.

Typickým stromem tohoto období je zimní dub, a to pro jeho sílu a ochranářské zemní vlastnosti. Na začátek keltského roku můžeme umístit také břízu, strom začátků. O zimním slunovratu se rodí Nové slunce a nové naděje. Začíná nový cyklus věčně se otáčejícího kruhu, který dostává tvar keltské spirály představované břečťanem, ovíjejícím se kolem hostitelského stromu. Toto období si nedovedeme představit bez symbolů vánoc - jmelí a cesmíny. V přírodě naši pozornost upoutávají stále zelené jehličnany, vykukující pod sněhovou peřinou.

Na posvátném kruhu se severem spojujeme nejčastěji barvy černou, hnědou, stříbrnou a zelenou. Jsou to barvy Země, Měsíce a zimní krajiny. Ze zvířat sem patří především ta, která mají svá obydlí v zemi, nebo nějak souvisí se zimním obdobím, například medvěd, vlk, liška nebo hadi. V lidské povaze toto místo představuje flegmatika, který má smysl pro realitu, je spolehlivý, praktický, zručný a vytrvalý, ale může být také těžkopádný, nudný a málo iniciativní.

Oblíbeným cvičením, při kterém se nalaďujeme na energii země, je průchod labyrintem - pomalá meditativní chůze, kdy vnímáme zemi při našlapování a odvíjení chodidla. Cesta labyrintem představuje pozemskou pouť lidské duše, její dlouhé bloudění a hledání završené nakonec nalezením cíle.AFFARON:
DUCH LESA

Jsem černou zemí,
jsem humusem co živí stromy.

Jsem pramen křišťálové živé vody,
jsem proudem života co stromy pojí.

Jsem vítr co se po strništi honí,
jsem vítr co sklízí v sadu zralé plody.

Jsem ohněm mého srdce,
jsem Sluncem co dává sladkost švestce.

Má síla čtyřech větrů,
dá průchod všemu světlu.

Až světlo celou Zemí pronikne,
pak propojí se mojí Nwyfre.
ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU