obrazek

Talcern: Potní chýše9. STŘÍZLÍK

Malý hnědý ptáček vyletí, zastaví se ve vzduchu, a zazpívá. Nám druidům připomíná hrdinu staré keltské báje. Podle ní se střízlík schoval pod křídlo orla, a když orel vylétl vysoko do vzduchu, střízlík vylezl z pod křídla a vylétl kousek nad něj, zastavil se ve vzduchu a zazpíval. Stal se králem všech ptáků, protože vylétl ze všech nejvýš.

Střízlík je malý a nenápadný. Podobá se vrabci, jen ocasní pera má kratší a vztyčená vzhůru. Britové říkají, že každý vesluje tím, co má. A střízlík je pěkně vychytralý, když přelstil i orla. Fakt je, že tomuto drobnému ptáčkovi sebevědomí nechybí. Spíš bychom řekli, že se rád vychloubá. Nese nám zprávu, že každý má šanci uspět, pokud se pustí do toho, v čem je dobrý a k čemu má talent.

Střízlíka nemusí mít každý rád. Někomu připadá drzý a pyšný. Ale na druhou stranu dokáže si poradit v každé situaci a z nevýhody udělat svou přednost. Jeho povaha a schopnosti jsou téměř magické a mohou být námětem ke kontemplaci za dlouhých zimních večerů. Otázkou je, proč ho druidové tak obdivují?

Střízlík má spojení s nadpozemskou energií. Přestože je chytrý, nikdo neposlouchá tak malého, slabého a ošklivého tvora. Pokud chce své schopnosti uplatnit, musí na sebe nejprve upozornit. Zvedne ocasní pera, chvástá se a provokuje. Snaží se všem ukázat, že ho podceňují neprávem. Jenže lidé ho potom nemají rádi. V minulosti na střízlíka pořádali hony, lovili ho, zabíjeli a snažili se ho vyhubit. Proto je dnes tak vzácný.Aktuální informace: jkarpiskova@volny.cz


AFFARON:
BARD

Jsem člověk co spal,
když jednoho rána jsem vstal.
Snad paprsek světla mě ze sna probudil.

Táhl mě za srdce a volal,
kde ses opozdil.
Slunce se vrací, to ví ptáci.
Zahalen v kůži v posteli z růží,
jdu z mohyly ven.
Už vím proč tu jsem.

ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU