Perda: Západ slunce

6. NA VRCHOLU LÉTA PŘILÉTÁ OREL

Orel bělohlavý je národním ptákem USA. Pro domorodé obyvatele je nejposvátnějším ptákem, protože létá až k Velkému Duchovi a přináší od něj zprávy. Orlí pera bávala nejcennějším darem a používala se při rituálech. Podle indiánské víry orel člověka povznáší. Z výšky vidí celou jeho životní cestu a jeho ostrý zrak mu přináší vhledy. Také další duchovní lidé věří, že orel přináší odvahu a svobodu, pomáhá překonávat omezenost a úzkoprsost.

Orla, jako slunečního ptáka, dávní Keltové spojovali s odvahou a inteligencí. Věřili, že sílu čerpá ze slunce a díky ostrému zraku vidí souvislosti, které lidem unikají. Pomáhá nám proto činit správná rozhodnutí.

Podle keltských a mnoha dalších domorodých bájí, orel vidí až za hranice reálného světa. Keltové věří, že z výšky vidí magické jezero obnovy, které leží v Jiném světě. Sem občas zalétává, aby získal zpět své mládí a zregeneroval síly.

Voda symbolizuje ženský prvek a hloubky podvědomí, zatímco orel je nositelem typicky mužských vlastností. Učení druidů vždy hledalo rovnováhu, propojení a harmonii. Tu orel nachází u jezera obnovy, ke kterému zná cestu jen on sám.


Vzlétni, jak orel ve výšce kroužící,
pozvedni modlitby, by také vzlétly.
I ducha, ať pozvednou křídla tvá letící,
která už v oblacích oči mé zhlédly.

(Wa-Na-Nee-Che a Eliana Harvey: Šamanské karty, Fontána 2008)ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU