Talcern: Cesta za světlem

2. VÁNOČNÍ HUSA

Pod pojmem husa si mnozí z nás představí vánoční pečínku. Neuvědomují si, že spojení husy se zimním slunovratem může mít hlubší kořeny. Husa je příkladem obětavého rodiče, který pečuje o své potomky. Má pevnou vazbu ke svému partnerovi, kterého si vybírá na celý život. Hodnotu rodiny si uvědomujeme právě v době zimního slunovratu, nebo chcete-li, v době vánoc, která je tradičně považovaná za rodinný svátek. Příbuzní se sejdou k rodinné oslavě a dětem se snaží udělat radost vánočními dárky.

Dávní Keltové si velmi cenili husích vajec pro jejich zlatou barvu. Viděli v nich symbol zrození nového Slunce. Husu chovali spíš pro vejce než pro maso. Nezabíjeli zbytečně tvora, který snáší zlatá vejce. Moudrost husy nám říká, že máme pečovat o sebe a o svůj majetek, správně hospodařit s hodnotami.

Husa kombinuje silné připoutání k rodině s volností ptáka. Symbolizuje propojení země a nebe, nebo každodenních povinností s duchovními zájmy. Létá v hejnech a podle letu ptáků předvídali dávní druidové příchod zimy a další věci důležité pro budoucnost místní komunity. V době zimního slunovratu se věštění stalo oblíbenou zábavou. Předkové věstili z kostí ptáků a z dalších pozorování. Mnohé z těchto praktik se časem přeměnily ve vánoční zvyky.
Aktuální informace: jkarpiskova@volny.czARIKIRA:
CESTY

Cestu Osvobození
jsem vyměnil za Cestu Poznání.
Co jsem poznal?
Že tu není nic k osvobození.
A právě to je osvobození.
Cesta Poznání
je Cesta Osvobození
od prahnutí po osvobození.


ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU