Talcern: Strom světa

3. ŠAMANÉ

Láska k přírodě a šamanská práce s ní je jedním z hlavních prvků práce druida. Zde se druidský šaman ve vnitřní rovině setkává s šamanem z indiánského kmene, se šamanem ze Sibiře, z Havajských ostrovů, s australským aboriginem, novozélandským Maorem nebo medicinmanem z afrického kmene Zulů. Vnímá celosvětové předivo života, kterým jsme všichni propojeni a jehož jsme všichni součástí. Snahou druidského šamana přitom je, aby vždy pomáhal na straně dobra.

Ve své práci se šaman často obrací k přírodě. Pracuje vnitřní cestou s bylinami a rostlinami, dovede využívat energii silných stromů, divoce žijících zvířat a ptactva. Nikdo jiný není více srostlý s přírodou, než právě šaman.

Možná, že i to je důvod, proč většina členů skupiny LIDÉ OGHAMU tíhne k přírodě a k šamanskému přístupu. Je vidět, že v našich kurzech zanechala svoji nesmazatelnou stopu také Caitlín Matthewsová a její manžel John, druidští šamani, kteří jsou známí také u nás.

Přírodu považovali za svůj chrám už dávní druidové, a některé národy žijící v kmenovém zřízení to tak cítí dodnes. Příroda je pro druidského šamana neustálým zdrojem objevování, zkoumání a studia mystérií. Napovídá mu, jak léčit, cestovat v čase a nacházet nové věci za hranicí fyzických smyslů. Tyto schopnosti jsou nadčasové. Byli přístupné nejen dávným druidům, ale mohou je získat také praktikující druidští šamani v dnešní době.BINNA:
V KVĚTINOVÉ ZAHRADĚ

Jsem ta, co po lístkách tančí,
lehoučká víla Amarylis,
květinám požehnám,
pokropím je ranní rosou,
pomohu narovnat lístečky
a otevírat květy
jsem ta, co slunce přináší
a pylu dovoluje vzduchem
poletovat,

můj bratr Jitrocel
na stráži tu stojí
kopí připraveno
k ochraně ducha i těla
zdraví Vám nese
a málo za to žádá,
téměř nic,

a sestra Podléška
zjara probouzí se
s vánkem, sotva Zemi
odkryje poslední sníh
veselá očka má, modravá,
rozhlíží se kolem
a hned je krásnější svět,

a jinde zase celá pole
mateřídoušky
lákají Vás k spočinutí
na polštářích, jako by je
sama Velká Matka načechrala

a Řepík i Zlatobýl,
jinde zase Rakytníky,
obrovská plocha a zástupy Fialek,
jedny odejdou a druhé rozkvétají,
a já, lehoučká víla Amarylis,
u každého jejich zrodu stojím,
s každým posledním chmýřím
odlétám.


ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU