Talcern: Svět Keltů6. OGHAMOVÉ LÉČENÍ

Naši předkové byli přesvědčeni, že prakticky každý strom, kde nebo bylina má v přírodě svoje místo, přináší léčení, nebo je jinak užitečná či využitelná. Žili v symbióze s přírodou. Pokud se z tohoto úhlu, vidíme, že zařazení oghamových stromů na jednotlivé pozice ve skupinách v rámci tohoto systému není náhodné.

Na první pozici vítáme OBJEVITELE a LÉČITELE. Patří sem Bříza, Hloh, Ostružina, Borovice a přírodní Hájek z náletových dřevin. Jejich léčení je mírné, spíš omlazující.

Na druhé pozici narazíme na OSVÍCENÉHO OCHRÁNCE. Předkové věřili, že talisman ve formě malé větvičky nebo plodu z tohoto stromu má ochrannou sílu. Většinou chránil proti útoku psychických sil, uhranutí, nočním můrám, nebo prostě jen dodával sílu a odvahu. Sem patří Jeřáb, Dub, Břečťan, Hlodáš a Brslen.

Na třetí pozici máme BOJOVNÍKA. V přírodě se rozrůstá bez ohledu na okolní rostliny a jeho léčení je agresivní. Některé z těchto stromů jsou dokonce jedovaté. Mezi bojovníky patří Olše, Cesmína, Janovec, Rákos, Kapradina, Vřes, Jmelí a Zimolez.

Zato na čtvrté pozici se nám představuje BÁSNÍK - VIZIONÁŘ. Sem patří Vrba, Líska, Trnka, Topol, Osika a keře s Barevnými bobulemi. Do našeho života vnáší krásu, vize a inspiraci.

Na poslední pozici na nás čeká PRŮVODCE. Stojí na předělu, kde jedna aicme končí a druhá začíná. Těmto stromům jsou přisuzovány vlastnosti transformace a brány do jiných světů. Je to Jasan, Lesní jabloň, Černý bez, Tis a Posvátný nemeton - druidský háj v jiném světě.

Dávní Keltové věřili, že všechny stromy oghamu se navzájem doplňují a léčí nejen naše tělo, ale hlavně duši, když vnáší do našeho života krásu, radost a básnické vize, se kterými pracují naši bardové - lidé Břízy. (Airmid)BINNA:
BÁSEŇ O HÁJKU

Jest dávná říše tam,
nikdo ji nevidí,
daleko od zvířat,
od rostlin, od lidí.

Jest dávná říše tam,
kde konec má náš svět,
jakmile vykročíš,
už není cesty zpět.

U brány hlídá Vlk,
nad hlavou Orel bdí,
stačí jen jeden krok,
točí se osudí.

Co bylo včera, není dnes,
proti proudu nese tě čas,
nepatříš sem a ani tam,
zvedá se vítr, uslyšíš hlas:

"Zastav se! Člověče!
Vítám tě v náručí Země!
Sedni si, zklidni se,
usměj se, neobávej se mě!

Promlouvám k tobě
hlasem a dechem,
můj hlas se prodírá
vodou i mechem,

jsem Duchem všemocným
tohoto místa,
nechť je požehnaná
tvá duše čistá!"

Najednou zjistil jsi,
že zastavil se čas,
V magickém kruhu Hájku
stal jsi se jedním z nás.


ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU